Cinamonas
Cinamonas – iš Ceilono kilusio lauramedinių (Lauraceae) šeimos tikrojo cinamono medžio nulupta, išdžiovinta šakų vidinė žievė.
Vienas pirmųjų prieskonių, gabentas senovėje prekybos keliais į tolimus kraštus, ir buvo cinamonas.
Cinamonas naudojamas tiek maltas, tiek ir lazdelėmis. Indijoje, Kinijoje ir visoje Azijoje cinamonas naudojamas ne tik saldiems patiekalams, tačiau tai vienas iš plačiausiai naudojamų pagrindinių valgių prieskonių.
Turbūt nėra valgio ar patiekalo, kuriam netiktų cinamonas. Dedama į ryžių, kitų kruopų, ankštinių, daržovių patiekalus, užkandžius, padažus, saldžiuosius patiekalus, ledus, vaisių salotas, keptus obuolius, pyragaičius, keksus, meduolius, juo barstomos košės. Tinkamas arbatų, kavų bei kitų pieno gėrimų priedas. Cinamonas – tinkamas priedas prieskonių mišiniams, tirštiems pomidorų padažams, kopūstams. Cinamonu ir kitais prieskoniais pagardintų mūsų mėgstamų meduolių prototipas yra medaus pyragas, kurį mėgo senovės egiptiečiai, graikai ir romėnai.
Mums yra įprastas maltas cinamonas, kurį naudoti daugiau ar mažiau mokame visi. Cinamono lazdelės – retesnis reiškinys mūsų virtuvėse, tačiau būtent lazdeles naudoti yra patogiau visais kitais atvejais, nei kepiniai, į kurių tešlą ar įdarą geriau tinka maltas cinamonas. Cinamono lazdelės patogios tuo, kad verdant ar troškinant patiekalą, gaminimo pabaigoje lazdelę galime išimti, o jos aromatas išlieka patiekale. Kitas svarbus momentas – maltas cinamonas pakeičia patiekalo spalvą (pavyzdžiui, baltus ryžius paverčia pilkais), o skaidrų patiekalą (sriubą, gėrimą, kompotą) padaro drumstą. Šiuo atveju lazdelė yra nepakeičiama – ji atiduoda patiekalui aromatą, o patiekalo nei sudrumsčia, nei užtamsina jo spalvos.